Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri

Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri

Plaka tanıma ve HGS sistemleri entegre bir şekilde çalışabilen bir sistem olup; otopark alanında araçların zaman kaybı yaşamadan, yoğunluğa sebebiyet vermeden, hızlı, kontrollü ve güvenli bir şekilde giriş-çıkış yapabilmelerini sağlar.

Plaka Tanıma Sistemi

Plaka tanıma sistemi kamera ve yazılım olmak üzere iki ana kısımdan oluşur. Kamera, otopark alanının giriş ve çıkış noktalarına, araçların plakalarını görüntüleyecek şekilde konumlandırılır. Kameranın görüş açısına giren herhangi bir aracın plakasının üzerinde yer alan karakterler taranır ve sisteme gönderilir. Sisteme gönderilen plaka bilgileri yazılım ekranında anında görüntülenir. Yazılım ekranında kodlanan plakalar ile ilgili olarak hangi zaman aralıklarında giriş, çıkış yaptıklarına dair ayrıntılı bilgileri görebilmek de mümkündür.

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)

HGS sistemleri otoparkın giriş ve çıkış noktalarına uygun bir şekilde konumlandırılacak antenler sayesinde çalışır. Antenler, sinyaller vasıtasıyla araçta etiket olup, olmadığını tarar. Bu tarama sonucunda elde ettiği verileri yazılıma gönderir. Yazılıma ulaşan bilgiler şifrelenmiş bir şekilde işleme koyulur. Bu işlem neticesinde araç eğer gerekli izne sahipse, zaten etkikete de sahiptir ve bu durumda geçiş için onay alırsa kapısı açılır. Aracın onay almaması durumunda ise aracın girişi ya da çıkışı için ilgili güvenlik personelinin müdahalede bulunması gerekir.

Plaka Tanıma ve HGS Sistemleri Özellikleri

Sistemin genel özellikleri aşağıdaki gibi ifade edilebilir;

  • Otopark alanına her türlü araç giriş çıkışları kayıt altına alınır ve yönetici dilediği zaman bu kayıtlara ulaşabilir
  • Yönetici dilerse otopark alanını anlık olarak da kontrol edebilir.
  • Giriş çıkış yapan araçların plakaları bellidir ve kayıt altındadır.
  • Kullanımı kolay sistem arayüzü sayesinde bilgi edinmek istediği; araç, tarih, saat aralığı, plaka gibi herhangi bir detayı sisteme girerek kolayca bilgi edinebilir
  • Herhangi bir aracın, geçici süreliğine otoparka alınması durumunda “misafir kaydı” kaydı oluşturulabilir ve bu kayıtta söz konusu araç ile ilgili tüm bilgilere erişilebilir.
  • Araç yasaklanabilir ya da sınırlandırılabilir

İşletme, konut, yerleşim alanı, site ya da herhangi bir yapılanmanın otopark alanı için tam anlamıyla uyumlu, güvenli ve işlevsel bu sistemi temin etmek için bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Markalar

MAKROTEK E-BÜLTEN
Makrotek e-bültene abone olarak kampanyalar ve haberler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.